Dodatkowy dysk w laptopie Lenovo T410. Montaż drugiego dysku zamiast napędu DVD

Do punkty przyjęć laptopów, w sali obsługi klienta serwisu e-SCS przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 22, dostarczono komputer typu laptop, w celu wymiany dysku. Po ustaleniu, że nowy dysk ma być typu SSD, pojemności dysku oraz producenta rozpoczęto realizację usługi. Dodatkowy dysk w laptopie Lenovo T410 SSD. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Z tego posta dowiesz się:

 • dlaczego warto wymienić dysk w laptopie na SSD
 • co zrobić, aby mieć dwa dyski twarde w laptopie
 • czy warto instalować system Windows 10

Zobacz także: Wymiana dysku w laptopie Toshiba S70


Serwis Lenovo w Szczecinie. Dodatkowy dysk w laptopie Lenovo T410 na SSD

Głównym powodem dla którego użytkownik tego laptopa Lenovo postanowił wymienić dysk była awaria dysku twardego. Podczas analizy programem diagnostycznym okazało się, że w strukturze dysku zaszły nieodwracalne zmiany, które mogą spowodować uszkodzenie danych. Jednocześnie laptop działał wolno, co miało główny wpływ na decyzję o sprawdzenie stanu komputera.

Po konsultacji z właścicielem zdecydowano, że zostanie zamontowany dysk SSD o pojemności 60GB. Obecny dysk twardy HDD zostanie zamontowany w kieszeni napędu DVD.

Wykonano następującą zamianę:

 • Wymontowano napęd DVD, który był umieszczony w bocznej kieszeni laptopa
 • Dzięki specjalnej kieszeni 2.5″, w postaci aluminiowej ramki zamontowano dodatkowy dysk w laptopie Lenovo

To co warto wiedzieć, to:

 • Laptop z dyskiem SSD działa szybciej
 • Komputer działa także dużo ciszej, bo nie ma mechanicznych części, talerzy, które wydają dźwięki podczas wibrowania.
 • Dyski SSD są bardziej wytrzymałe na uderzenia, wstrząsy i upadki komputera

Zobacz także pełną listę korzyści i wad obu rodzai dysków SSD i HDD: Korzyści z wymiany dysku HDD na SSD


Instalacja systemu Windows 10 na laptopie Lenovo. Sterowniki do T410

Kolejnym krokiem była instalacja systemu Windows 10. Z uwagi na to, że model serwisowanego laptopa nie jest już produkowany oraz producent nie daje wsparcie w tym zakresie dla Windows 10, należało odnaleźć na specjalnie przygotowanej stronie sterowniki do laptopa Lenovo T410.

Po wykonaniu instalacji sterowników rozpoczęto przygotowywanie pakietu programów użytkowych, dzięki którym korzystanie z laptopa będzie prostsze dla użytkownika.


Zobacz też: Instalacja systemu Windows 10 na laptopie Lenovo


Wolne działanie laptopa. Wymiana RAM

Podczas testowania laptopa, po wykonaniu czynności serwisowych związanych z wymianą dysku i instalacją systemu, rekomendowana właścicielowi dołożenie pamięci RAM. Bezpośrednim powodem było, pomimo wymiany dysku na SSD, wolniejsze działanie laptopa podczas testowania.

 • W laptopie było 4GB pamięci RAM
 • Rekomendowano dodanie 2 GB dodatkowej pamięci

Ten model komputera pozwala na to. Po przeprowadzeniu testów komputer był gotowy do odbioru.


Czy warto instalować system operacyjny Windows 10?

Wszystko zależy od tego, z jakiego systemu operacyjnego chcemy się przesiąść na Windows 10. W tym przypadku na laptopie, pierwotnie był zainstalowany Windows 7. Jak by nie oceniać popularnej Siódemki, wiedząc o jej wadach, to generalnie był to bardzo udany system operacyjny. Do dziś jest chwalony przez użytkowników na całym świecie.


5 najważniejszych korzyści z instalacji Windows 10 zamiast Windows 7:

 1. Jest bezpieczniejszy: aktualizacje są przygotowywane praktycznie bez przerwy, co oznacza, że błędy i odnajdywane luki w systemie są regularnie naprawiane (lojalnie powinniśmy tu napisać, że wraz z aktualizacjami pojawiają się równie często błędy, np. dotyczące sterowników. Użytkownik nie jest w stanie odróżnić lub wybrać aktualizację którą chce zainstalować). Windows 10 ma wbudowany antywirus i firewall, który pozwala w znacznym stopniu zabezpieczyć komputer, nawet bardzo mało zorientowanemu użytkownikowi.
 2. Jest szybszy: jak pokazują testy, przy korzystaniu z bibliotek DirectX9/10/11 Win 10 spisuje się najlepiej
 3. Jest nowocześniejszy: po pierwszych dniach wdrożenia się w obsługę, docenimy np. funkcję wyszukiwania: Wpisz tu wyszukiwane słowa, która dział naprawdę szybko, możliwość grupowania kafelek w menu, a dla osób lubiących ciekawostki: po kliknięciu klawisza Win + prawy przycisk (lub Win + x), pojawi się ukryte menu i wiele innych. Już wkrótce poświęcimy temu zagadnieniu oddzielną publikację.
 4. Jest lepszy do gier: lepiej radzi sobie z wyświetlaniem grafik w grach, a to dzięki wsparciu biblioteki DirectX 12. Tak, to nie jest korzyść dla wszystkich użytkowników;)
 5. Jest aktualizowany bezterminowo: przynajmniej na tą chwilę, producent nie podaje daty do kiedy system ma wsparcie. To oznacza, że, jeśli już ktoś kupi licencję, to może się cieszyć ze wsparcia dłużej niż np. w przypadku Windows 7. Mamy nadzieję, że dalej tak będzie.
 • Serwisowany model: Lenovo T410

ThinkPad T400, ThinkPad T400s, ThinkPad T410, ThinkPad T410s, ThinkPad T420, ThinkPad T420s, ThinkPad T430, ThinkPad T430s, ThinkPad T430u, ThinkPad T431s, ThinkPad T43p, ThinkPad T440, Thinkpad T440P, ThinkPad T440s, ThinkPad T450, ThinkPad T450s, Thinkpad T460, ThinkPad T460p, ThinkPad T460s, ThinkPad T470, ThinkPad T470p, ThinkPad T470s, ThinkPad T470s W10DG, ThinkPad T470 W10DG, ThinkPad T500, ThinkPad T510, ThinkPad T520, ThinkPad T530, ThinkPad T540p, ThinkPad T550
ThinkPad T560, ThinkPad T570, ThinkPad T570 W10DG, ThinkPad T60, ThinkPad T60p, ThinkPad T61, ThinkPad T61p

Kontakt: Dodatkowy dysk w laptopie Lenovo T410 SSD

POTRZEBUJESZ POMOCY Z KOMPUTEREM?
Skontaktuj się z nami
Naprawa komputerów kontakt do serwisu w Szczecinie

serwis komputerowy kontakt

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drodzy klienci, serwis i sklep jest czynny od pon. do pt. od 9 do 17. W SOBOTY jest NIECZYNNY. Pozdrawiamy Kontakt z Nami