Komputery stacjonarne.Jak wybrać NAJLEPSZY zestaw

Wybór komputera stacjonarnego powinien uwzględniać sposób w jaki będziemy z niego korzystali. Jeżeli oczekiwania przyszłego właściciela dotyczą dużej wydajności w grach, to należy rozważyć taki wybór, aby zestaw komputerowy posiadał kartę grafiki o dużej mocy i pamięci VRAM. W przeciwnym przypadku możemy być rozczarowani. Komputer do biura? Nie musi być drogi. Ma za to być uniwersalny. Takie zestawy komputerowe powinny także posiadać opcje rozbudowy.  Jak uniknąć takich pomyłek? Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy, zasady i reguły, jak powinny być przygotowane komputery stacjonarne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje zestawów komputerowych?
 • Na co zwrócić uwagę w komputerze stacjonarnym?
 • Komputer do biura i do domu
 • Zestaw komputerowy do gier
 • Komputer do zastosowań profesjonalnych

Zestawy komputerowe. Jak są zbudowane

Poniżej przedstawiamy z czego najczęściej składa się zestaw komputerowy i czym się charakteryzuje:

komputery stacjonarne szczecin

Procesor – najważniejszy układ scalony w komputerze, który jest odpowiedzialny za koordynowanie pozostałych elementów komputera. Obecnie moc obliczeniowa procesorów i ich budowa pozwala na jednoczesne wykonywanie wielu niezależnych od siebie obliczeń i zadań.

Dwie firmy dostarczają procesory do komputerów osobistych, są to Intel i AMD.

System operacyjny – najczęściej jest to system z rodziny Windows. Oprócz tego na rynku są dwa inne liczące się grupy systemów, są to: Linux i MacOS. Zdecydowanie najbardziej znana grupa systemów to Windows w tym Windows 10, 8, 8.1 i jeszcze ciągle wersja 7.

Rolą systemu operacyjnego jest zarządzenie całym komputerem. Od uruchamiania programów, przez sterowanie urządzeniami takimi jak drukarka, myszka, pendrive, klawiatura czy monitor.

Karta graficzna – jest to karta zintegrowana lub dedykowana. Rolą karty graficznej (potocznie nazywanej kartą grafiki) jest generowanie i wyświetlanie obrazu. Karta potrafi także przyspieszyć działanie komputera.

Z uwagi na to, że bez karty graficznej, komputer jest praktycznie bezużyteczny, producenci stosują następujące rozwiązanie. W tańszych zestawach, przeznaczonych do mniej wymagających zadań montują karty zintegrowane (GPU – graphics processing unit) . W zestawach droższych, dla użytkowników bardziej wymagających karty dedykowane.

Dysk twardy – standardem są dyski SSD, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku potrzeby magazynowania danych i nie korzystania z tak zwanej „chmury”, warto rozważyć montaż drugiego dysku SSD, drugiego dysku HDD lub na USB.

Pamięć RAM – najczęściej wykorzystywaną obecnie pamięcią są kości DDR4. Pamięć RAM jest tą częścią w komputerze, która odpowiada za wydajność, szybkość i płynność samego uruchomienia komputera stacjonarnego. Jej rolą jest także obsługa programów użytkowych które są uruchamiane.

Monitor – w zależności od potrzeb. Sprawdź w naszym sklepie e-SCS

Możliwość rozbudowy komputera – wraz z rozwojem firmy lub zmianą potrzeb użytkownika po krótszym lub dłuższym czasie zachodzi potrzeba unowocześnienia lub modernizacji sprzętu.

Komputer do biura i do domu

Komputery stacjonarne do biura są stosunkowo tanie. Wynika to z tego, że wymagania stawiane takim komputerom są standardowe. Zwykle, bo są wyjątki:) Taki komputer powinien realizować zadania biznesowe. Czyli, powinien być na tyle wydajny aby:

 • bez problemów obsługiwać programy biurowe, pocztowe oraz księgowe,
 • umożliwić przeprowadzenie telekonferencji oraz korzystanie z platform szkoleniowych,
 • pozwolić na przeglądanie multimediów, w tym oglądanie materiałów video w jakości minimum FHD a nawet 4K.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w taki zestaw zbudować w wersji bogatszej z np. mocną kartą grafiki.

Zestaw komputerowy do gier

Z doświadczenia wiemy, że w tej kategorii komputerów stacjonarnych można przygotować bardzo różne propozycje. Od najbardziej podstawowych, spełniających minimalne wymagania do najbardziej wydajnych. Na co warto zwrócić uwagę, aby zestaw komputerowy do gier sprawdzał się:

 • Wydajny procesor, przynajmniej 4 rdzeniowy
 • Karta grafiki np: NVidia RTX, GTX, czy Radeon RX, RX Vega
 • Dysk SSD, aby zwiększyć szybkość działania komputera
 • Wydajny zasilacz, dobrany do zasilenia wszystkich komponentów
 • Płyta główna z odp. ilością slotów na RAM
 • Chłodzenie dla całego zestawu
 • Duża ilość pamięci RAM

Komputer do zastosowań profesjonalnych

Taki komputer powinien spełniać szereg wymogów, od wydajnego procesora po specjalną kartę graficzną z serii Quadro firm NVidia czy FirePro firmy AMD Radeon. Duży dysk na zapisywanie projektów, rzędu 2, 3 TB lub wielokrotność i odpowiednia ilość pamięci RAM.

Procesor – koniecznie mocny, wielordzeniowy model np. Intel Kaby Lake albo Coffee Lake.

Karta graficzna – ma za zadanie obsługiwać procesy związane z przetwarzaniem obrazu czyli modelowaniem 3D, tworzeniem efektów świetlnych czy tekstur. Polecane modele to Quadro K4200 z 4GB pamięci, vidia Quadro K2200, RX 570 z 4GB pamięci,

Dysk twardy – bardzo ważny element, który należy przemyśleć. Rola dysku twardego w takim zestawie komputerowym to: przechowywanie bieżących projektów, magazyn danych zrealizowanych już zleceń, biblioteki komponentów, grafik oraz multimediów potrzebnych do tworzenia nowych zleceń oraz przestrzeń robocza do wszelkiego rodzaju konwersji plików.

Dysk twardy w takim zestawie komputerowym powinien się charakteryzować:

 • odpowiednią pojemnością
 • dużą szybkością działania
 • wytrzymałością na wielokrotny zapis i odczytywanie danych
 • odpowiednią trwałością na wielogodzinne używanie

Polecana opcja to przynajmniej 2 dyski twarde, gdzie pierwszym służy do obsługi zestawu a drugi jako magazyn danych.

Pamięć RAM – bez odpowiedniej ilości RAM u taki zestaw będzie bezużyteczny. Minimalna ilość pamięci to 16 GB pamięci RAM typu DDR4, 2400 MHz częstotliwością taktowania.

Ceny komputerów stacjonarnych

Trzeba mieć na uwadze zmiany cen komponentów z jakich składamy komputery dla naszych klientów. Zestawy są systematycznie aktualizowane, jednak po wybraniu prosimy o kontakt ze sklepem komputerowym. Poniżej zamieszczamy ceny komputerów stacjonarnych.

Komputer do biura i do domu

Przedział cen takich komputerów to:

Komputery stacjonarne do gier

Przedział cen takich zestawów to:

Komputer do zastosowań profesjonalnych

Podsumowanie:

Posiadamy bardzo duże doświadczenie w składaniu i konfiguracji komputerów stacjonarnych. Dzięki temu możemy doradzić praktycznie każdemu użytkownikowi. Specjalizujemy się w składaniu komputerów dla graczy, do prac graficznych a także powszechnego użytku. Komputery do korzystania w domu i w biurze.

W zależności od budżetu i zapotrzebowania przygotowujemy komputery stacjonarne multimedialne. Są to jednostki które potrafią spełnić wymagania większości użytkowników.

Potrzeby klientów bywają bardzo urozmaicone. W każdym przypadku jesteśmy w stanie im sprostać. Dowolne konfiguracje bazujące na procesorach Intel i Ryzen przygotowujemy pod danego użytkownika.

Komputery stacjonarne Promocja

Sprawdź!!!

Sklep na Allegro

Sklep komputerowy w Centrum Szczecina

naprawa komputerów kontakt

Kontakt:

 Ul. Boh. Getta Warszawskiego 22

70-302 Szczecin

Tel. 91 488 18 20

 Mail: dj@e-scs.pl


Drodzy klienci, serwis i sklep jest czynny od pon. do pt. od 9 do 17. W SOBOTY jest NIECZYNNY. Pozdrawiamy Kontakt z Nami