Wymiana dysku twardego w iMacu 20 cali. Serwis iMaców
Serwis iMaców otrzymał zlecenie na naprawę komputera iMac. Na naprawę miały się składać: wymiana dysku twardego w iMacu z powodu jego uszkodzenia i ustaleniu, dlaczego komputer zawiesza się i działa niestabilnie. Dodatkowo w losowych przypadkach iMac nie uruchamiał się. Zapraszamy do zapoznania się z opisem usługi: Wymiana dysku w iMacu oraz czyszczenie układu chłodzenia.
Z tego posta dowiesz się:
- co może powodować wyłączanie się iMaca
- dlaczego warto serwisować i czyścić układ chłodzenia w iMacu
- gdzie wymienić dysk twardy w iMacu
Serwis iMaców w Szczecinie
Bezpośrednio po włączeniu iMaca rozpoczęto sprawdzanie objawów jakie zapisano w programie serwisowym, podczas przyjęcia komputera. Wszystko się potwierdziło. Już przy pierwszym uruchomieniu komputer nie włączył się pierwszej próbie włączenia komputer uruchomił się, ale nie wyświetlił obrazu. Kolejne 3 próby wyglądały tak samo. Następnie komputer uruchomił się poprawnie, ale „nie widział” dysku twardego.
Pamięć RAM w iMacu. Konieczne czyszczenie układu chłodzenia
Na tym etapie serwisu iMaca podjęto decyzję o sprawdzeniu pamięci RAM. Istniało przypuszczenie, że uszkodzenie jednej kości pamięci RAM powoduje losowe uruchamianie się komputera. Po wymianie kości pamięci RAM objawy komputera nie zmieniły się.
Zauważono, że gniazda RAM są dosyć mocno zanieczyszczone kurzem, dlatego wyczyszczono sloty sprężonym powietrzem a następnie alkoholem izopropylowym. Po wykonaniu tych czynności komputer uruchamiał się już prawidłowo za każdym razem z zamontowanym oryginalnymi pamięciami RAM. Testy programem diagnostycznym nie wykazały ich uszkodzenia.
Mocno zanieczyszczone gniazda RAM mogą powodować problemy z komunikacją pomiędzy kontrolerem pamięci a kośćmi RAM. Może to być przyczyną niestabilnego działania komputera i losowego uruchamiania się. Następnie zdjęto szybę, która chroni matrycę i część frontową komputera. Kolejnym krokiem było odkręcenie śrub, które mocują matrycę do aluminiowej ramy iMaca. Ostatnim krokiem było odkręcenie śrub mocujących matrycę i jej demontaż.
Na tym tempie trzeba było oczyścić komputer z zanieczyszczeń. W przypadku, kiedy komputery nie są regularnie serwisowane, czyszczenie komputera może zająć długie minuty. To co jest istotne w tym przypadku. Bez tego etapu, czyli czyszczenia nie było mowy o wymianie dysku. Kurz dosłownie wysypywał się z komputera.
Zanieczyszczenie komputera w takim stopniu może mieć duży wpływ na pracę komputera. Jednym z głównych skutków takiego stanu jest przegrzewanie się kluczowych układów na płycie głównej czyli procesora, karty graficznej oraz chipsetu. W tym przypadku skutkiem zanieczyszczenia był również problem z uruchamianiem komputera oraz jego zawieszanie i niestabilna praca.
W zależności od środowiska w jakim działa komputer do jego środka mogą się dostać:
- kurz
- sierść zwierząt
- pył
- skrawki materiałów
Wymiana dysku twardego w iMac
Kolejny etapem była wymiana dysku twardego. Po wykręceniu odpowiednich śrub i chwili mocowania się dyskiem HDD, wyciągnięto kieszeń ze starym nośnikiem danych. Następnie zamontowano nowy dysk HDD o dwukrotnie większej pojemności na życzenie klienta. Po umieszczeniu kieszeni z dyskiem na swoim miejscu rozpoczęto montaż i skręcanie całego komputera.
Instalacja systemu macOS na nowym dysku twardym
Po tych czynnościach pozostało zainstalować system operacyjny. Instalację macOS na nowym dysku twardym wykonano z przygotowanego wcześniej pendriva zawierającego oryginalny obraz instalacyjny systemu. Następnie zaczęto testować komputer, aby sprawdzić poprawność i stabilność jego działania. Testy nie wykazały żeby występowały jeszcze problemy z działaniem iMaca, dlatego komputer mógł już zostać zwrócony jego właścicielowi.
Specyfiką komputerów z rodziny Mac są kompletne systemy operacyjne, które zawierają wszystkie niezbędne komponenty do sprawnego działania. Dlatego też nie ma konieczności specjalnie instalowania sterowników po instalacji systemu, bo są one dostarczane wraz z systemem operacyjnym.
Model serwisowany i inne modele iMaców
Model serwisowany: iMac 20 cali, połowa 2007 roku
iMac (20-calowy, rok 2009), iMac (24-calowy, rok 2009), iMac (21,5-calowy, 2009 r.), iMac (27-calowy, 2009 r.), iMac (21,5-calowy, 2010 r.), iMac (27-calowy, 2010 r.), iMac (21,5-calowy, 2011 r.), iMac (27-calowy, 2011 r.), iMac (21,5-calowy, 2012 r.), iMac (27-calowy, 2012 r.), iMac (21,5-calowy, 2013 r.), iMac (27-calowy, 2013 r.), iMac (21,5-calowy, 2014 r.), iMac (Retina 5K, 27-calowy, 2014 r.), iMac (Retina 5K, 27-calowy, 2015 r.), iMac (21,5-calowy, 2015 r.), iMac (Retina 4K, 21,5-calowy, 2015 r.), iMac (Retina 5K, 27-calowy, 2015 r.), iMac (21,5-calowy, 2017 r.), iMac (Retina 4K, 21,5-calowy, 2017 r.), iMac (Retina 5K, 27-calowy, 2017 r.), iMac (Retina 4K, 21,5-calowy, 2019 r.), iMac (Retina 5K, 27-calowy, 2019 r.),
[WRP id=2647]