10 głównych powodów na brak obrazu w laptopie

Jeśli zauważyłeś, że na ekranie Twojego laptopa zamiast normalnego obrazu pojawiły się jakieś zniekształcenia, paski, plamy lub inne dziwne kształty to może być oznaka uszkodzenia matrycy lub odpowiedniej regulacji. Co w takim przypadku zrobić? Brak obrazu w laptopie zdarza się, więc bez zbędnych emocji sprawdź, bo które objawy pasują do laptopa którego użytkujesz.

Pierwsze kroki możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w naprawie sprzętu komputerowego, najlepiej udać się do serwisu w Centrum Szczecina na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 22.

Rozszerzony ekran przy podłączeniu zewnętrznego urządzenia

Do laptopa jest podłączony zewnętrzny monitor, projektor lub telewizor w celu zwiększenia ergonomii pracy. Takie rozwiązanie stosuje wiele osób, bo praca na dwóch monitorach jest zdecydowanie szybsza. Przy wybraniu opcji Tylko drugi ekran obraz na laptopie zniknie.

Może się zdarzyć, że przy podłączaniu drugiego urządzenia i wybraniu opcji Duplikuj lub Rozszerz obraz na laptopie zniknie. Taka sytuacja wystąpi kiedy podłączane urządzenie będzie miało uszkodzony gniazdo np. HDMI lub układ odpowiedzialny z wyświetlanie obrazu z zewnętrznego urządzenia. To rzadka awaria, ale mieliśmy z nią do czynienia;)

Wskazówka. Aby podłączyć drugie urządzenie do laptopa należy podłączyć odpowiedni kabel (np. HDMI, Display Port lub coraz rzadziej stosowane VGA, DVI). Informację o tym jaki rodzaj kabla jest potrzebny otrzymasz sprawdzając jakie gniazda są w Twoim laptopie oraz w drugim urządzeniu i następnie należy wybrać kombinację klawiszy logo Windows + P. Jeśli urządzenia ma Menu, należy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach.

Uszkodzona bateria w laptopie

Uszkodzona bateria w laptopie może spowodować taką sytuację. Laptop działa bardzo cicho i nie zauważyłeś, że bateria została rozładowana. Należy podłączyć zasilacz do laptopa i włączyć przycisk Włączenia, najczęściej po lewej stronie w górnej części laptopa.

Uszkodzony zasilacz

Z laptopa jest wyciągnięta bateria, zasilacz (PSU z angielskiego power supply unit) jest podłączony i nie ma obrazu. To może oznaczać uszkodzony zasilacz do laptopa. W takim przypadku najlepiej jest sprawdzić czy po podłączeniu innego zasilacza komputer się uruchomi. To może być trudne w przypadku braku takiego urządzenia więc rozważ wizytę w naszym serwisie, pomożemy.

Uszkodzone lub luźno podłączone kable i w efekcie brak obrazu w laptopie

Wysunięcie się kabla z gniazda może być spowodowane na przykład uszkodzeniem gniazda. Może to być wynik niewłaściwego użytkowania laptopa, na przykład wyrwania kabla z gniazda. To się zdarza kiedy zawadzimy o kabel i zrzucimy komputer ze stołu. Może też być spowodowane zużyciem materiału, z którego wykonane są elementy mocujące kabel w gnieździe.

Nieprawidłowa konfiguracja wyświetlania

Jeśli w pomieszczeniu słońce pada na matrycę laptopa to może wystąpić efekt „braku obrazu”. Może to być także spowodowane błędami w ustawieniach systemu operacyjnego lub sterowników karty graficznej. W przypadku problemów ze sterownikami karty sprawdź 7 najczęstszych problemów z laptopami.

Nieprawidłowa lub uszkodzona pamięć RAM

Uszkodzona pamięć RAM w laptopie może powodować różne problemy z wyświetlaniem obrazu na ekranie. Jeśli pamięć była wymieniana i w slotach (w gniazdach) są dwie kości pamięci, spróbuj powrócić do poprzedniej konfiguracji i sprawdź czy obraz jest wyświetlany. Kości pamięci powinny być dobierane z uwzględnieniem konkretnego typu jaki laptop może obsłużyć (moc, standard pamięci i częstotliwość taktowania). W innym przypadku konieczny będzie kontakt z serwisem.

Uszkodzenie BIOSu lub nieudana aktualizacja BIOSu

Oprogramowanie BIOS jest uruchamiane po włączeniu komputera czyli na samym początku. Jeśli podczas aktualizacji (w większości laptopów jest to dość trudny proces) komputer nie był podłączony do zasilania i zakończyło się to niepowodzeniem to mamy gotową awarię. BIOS może się także uszkodzić samoczynnie lub zostać błędnie zaprogramowany.

Uszkodzenie płyty głównej w laptopie

Uszkodzenie płyty głównej w laptopie może skutkować brakiem obrazu. Ten typ awarii koniecznie trzeba skonsultować z technikiem, bo płyta główna odpowiada za komunikację wszystkich podzespołów laptopa. Usunięcie takiej usterki jest zazwyczaj czasochłonne. Zalanie, upadek urządzenia lub awaria jednego z elementów może skutkować takimi objawami.

Uszkodzona taśma matrycy lub wysunięta wtyczka

Dzięki taśmie, tak zwanej sygnałowej, obraz jest przesyłany z komputera do matrycy. Przy częstym otwieraniu i zamykaniu klapy lub przy upadku laptopa może dojść do uszkodzenia taśmy. Przerwanie, przetarcie to najczęstsze skutki jakie można zaobserwować po zdjęciu ramki, odłączeniu matrycy i wykręceniu jej z prowadnic. Tego typu awarii nie polecamy realizować bez wcześniejszego doświadczenia.

Uszkodzona matryca

Na koniec zostawiliśmy jedną z najbardziej oczywistych, najczęściej występujących ale i najbardziej kosztowną przyczynę. Uszkodzona matryca to najczęściej efekt wypadku jakiemu uległ laptopa. Zbicie, zarysowanie powstaje po zrzuceniu lub upuszczeniu urządzenia. Efektem będzie brak obrazu lub jego bardzo mocne zaciemnienie. Zdecydowanie nie polecamy wymieniać matrycy osobom bez doświadczenia, bo jest to najdelikatniejsza część laptopa, która może ulec uszkodzeniu przy wyciąganiu lub wkładaniu do prowadnic. Wymiana matrycy w serwisie jest wykonywana jako standardowa usługa i zajmuje zwykle kilkadziesiąt minut.

Wskazówka. Dobranie odpowiedniej matrycy do danego modelu jest tu kluczowe. W wielu przypadkach producenci w tym samym modelu laptopa stosują matryce o różnych parametrach.

Podsumowanie

Brak obrazu w laptopie nie musi oznaczać dużych problemów, bo bardzo wiele czynników może taką awarię powodować. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu z serwisem.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drodzy klienci, serwis i sklep jest czynny od pon. do pt. od 9 do 17. W SOBOTY jest NIECZYNNY. Pozdrawiamy Kontakt z Nami