Brak internetu w komputerze stacjonarnym. Mała wydajność, szkodliwe oprogramowanie, dodatkowy RAM dysk SSD i 3 HDD

Trudno to sobie wyobrazić. W dzisiejszych czasach brak internetu w komputerze stacjonarnym. A tak naprawdę to może się zdarzyć, na każdym urządzeniu. Dla jednych to chwilowa niedogodność, dla innych po prostu brak kontaktu ze światem, problemy w wykonywaniu pracy lub zabawy. To zdarza się dość rzadko, ale na tyle często, aby o tym napisać. Serwis kwalifikuje to, jako awaria komputera.

Z tego posta dowiesz się:

 • Jakie są powody, że jest brak internetu w komputerze stacjonarnym?
 • Co powoduje małą wydajność w komputerze?
 • Jak zwiększyć wydajność komputera stacjonarnego?
 • Dlaczego dwa dyski twarde i więcej mogą być korzystnym rozwiązaniem?

Powodów przez które w komputerze nie ma internetu może być bardzo wiele, oto przykładowe:

 • awaria routera
 • uszkodzona karta sieciowa
 • zły sterownik do karty sieciowej
 • nie zainstalowany sterownik do karty sieciowej
 • źle skonfigurowany program antywirusowy/firewall
 • źle skonfigurowane połączenie internetowe
 • szkodliwe programy uniemożliwiające korzystanie z internetu
 • brak opłaconego rachunku za internet (może to brzmieć zabawnie, jednak zdarzają się takie przypadki)

Brak informacji. W biały dzień brak internetu w komputerze stacjonarnym

Brak kontaktu ze światem czy drobna niedogodność? Na dostarczonym do serwisu komputerze zgodnie z przekazanymi informacjami podczas przyjęcia do naprawy nie było internetu. Oznacza to, że z komputera nie można było połączyć się internetem.

Podczas diagnostyki ustalono kilka rzeczy. Była to zbyt duża ilość niepotrzebnych, szkodliwych programów, które znacząco, negatywnie wpływały na działanie komputera. Czyli występował problem, który można określić jako mała wydajność komputera. Oprócz tego odnaleziono program z grupy malware, który mógł blokować dostęp do internetu. To oznaczało, że brak internetu w komputerze stacjonarnym mógł być spowodowany przez jedną z wymienionych przyczyn.

W samej konfiguracji odnaleziono informacje, że w komputerze jest 4GB pamięci RAM i jest zainstalowany Windows 10. Efekt mógł być tylko jeden i można go określić jako mała wydajność komputera.

Mała wydajność komputera stacjonarnego

Na komputerze był zainstalowany system operacyjny Windows10. Minimalne wymagania dla tego systemu to 4GB, ale w przypadku zastosowania wolniejszego procesora to może być niewystarczające. Dodatkowo, co nie jest traktowane jako obowiązkowe, nie był wymieniony dysk twardy na SSD. W przypadku takiej sytuacji, jak mała wydajność komputera i dużej ilości danych na dyskach, szybkość odczytywania danych ma bardzo duże znaczenie.

Wydajność komputera, jest to moc obliczeniowa, czyli możliwość do wykonania określonych ilości działań arytmetycznych w danym czasie.

Wydajność komputera mierzona jest w tzw. FLOPS Floating Point Operations Per Second, liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Jak zmierzyć wydajność komputera. Producenci przygotowali szereg aplikacji, które to ułatwiają. Przykładem może tu być CPU-Z.

W praktycznym ujęciu, dla użytkownika chodzi o to, aby po kliknięciu klawisza Enter lub kliknięciu myszką uzyskać efekt na ekranie możliwie najszybciej.

Usuwanie wirusów z komputera stacjonarnego

Kolejnym krokiem w serwisowaniu komputera było usunięcie szkodliwych programów. Wśród nich znaleziono program, który mógł blokować dostęp do internetu. Następnie, kiedy uruchomiono przeglądarkę okazało się, że korzystanie z niej jest utrudnione z uwagi na zainstalowane szkodliwe programy, które wyświetlały niechciane strony internetowe.

Wymiana dysku HDD na SSD. Drugi, trzeci, czwarty a może kolejny dysk w komputerze stacjonarnym

O tym ile dysków twardych jest w komputerze decyduje jego właściciel i użytkownik. Oczywiście granicą jest tu ilość gniazd (możliwość podłączenia przewodów SATA w nowszych dyskach – zasilanie i kable transmitujące dane) i ilość wtyczek dostępna w taśmach, tak jest w starszych modelach dysków i płyt głównych.

Po kontakcie z klientem ustalono, że aby zwiększyć wydajność komputera zostanie zamontowany dysk SSD, który znacząco podniesie wydajność komputera. W omawianej sytuacji w komputerze były już 3 dyski twarde HDD. Aby dodać dysk SDD należało dobrze przemyśleć jego umieszczenie oraz ułożenie kabli.

Korzyści z wymiany dysku HDD na SSD zostały opisane w jednej z poprzednich publikacji. Dotyczy to zarówno laptopa jak i komputera stacjonarnego. Usługa wymiana dysku w komputerze stacjonarnym jest realizowana przez serwis.


Korzyści z wymiany dysku HDD na SSD


Dodatkowy RAM do komputera

W celu zwiększenie optymalizacji, po konsultacji z klientem dodano RAM do komputera. Dzięki temu zwiększono wydajność tej jednostki centralnej, a tym samym komfort pracy.

Instalacja systemu operacyjnego

Z uwagi na niestabilnie działający system operacyjny Windows 10 podjęto decyzję o jego przeinstalowaniu. Z usług dodatkowych, bezpłatnie, wykonano czyszczeniu układu chłodzenia.

Po tych czynnościach komputer był sprawny, zoptymalizowany i był gotowy do odbioru. Jak widać przy realizacji usługi braku internetu w komputerze stacjonarnym znaleziono kilka innych przyczyn i możliwości do poprawy wydajności komputera.

 

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drodzy klienci, serwis i sklep jest czynny od pon. do pt. od 9 do 17. W SOBOTY jest NIECZYNNY. Pozdrawiamy Kontakt z Nami