9 najgroźniejszych powodów komputer się grzeje
Układ chłodzenia w komputerze stacjonarnym jest jednym z najważniejszych, bo ma bezpośredni wpływ na wydajność i stabilność jego pracy. Jeżeli mówiąc potocznie komputer się grzeje i nie są usunięte tego przyczyny, to kwestią czasu jest jego uszkodzenie. Jakie? Zapraszamy do lektury mając nadzieję, że choć trochę pomożemy użytkownikom komputerów stacjonarnych.
Dlaczego układ chłodzenia jest tak ważny?
Układ chłodzenia odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury podzespołów, czyli ma chłodzić. Aby układ był wydajny i schładzał poszczególne elementy komputera, procesor, kartę graficzną, dysk twardy, płytę główną, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki.
Główne powody dlaczego komputer się grzeje
- Zakurzony, brudny układ chłodzenia – gromadzący się kurz osadza się na łopatkach wentylatora, przewodach, wylotach powietrza, na chłodzeniu procesora, przez to utrudnia swobodny przepływ powietrza i oddawanie ciepła.
- Zbyt mała ilość lub źle nałożona pasta termoprzewodząca – a także zaschnięta, bo zbyt długo nie wymieniana, która jest potrzebna do przekazywania ciepła z procesora na radiator. Jeśli jest jej zbyt mało lub nie jest odpowiednio nałożona procesor może się przegrzewać.
- Źle dobrany wentylator przy konfiguracji komputera – wentylatory odpowiadają za przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Jeśli ich wielkość i ilość jest zbyt mała, powietrze nie krąży prawidłowo i podzespoły mogą się przegrzewać.
- Źle dobrane, niewłaściwie zamocowane lub uszkodzone chłodzenie na procesorze – wystarczy, że przy czterech zaczepach, jeden nie będzie zapięty dokładnie i całe chłodzenie nie będzie działało prawidłowo.
- Zbyt wysokie obciążenie procesora – zbyt wysokie obciążenie procesora może prowadzić do jego przegrzania. Warto monitorować wykorzystanie procesora i w razie potrzeby zmniejszyć obciążenie.
- Zbyt wysoka temperatura otoczenia lub niewłaściwe miejsce użytkowania komputera – jeśli temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, komputer będzie miał trudności z oddawaniem ciepła i może się przegrzewać. Jeżeli komputer będzie stał w miejscu dużego zapylenia, przy ścianie, w zamkniętej szafce pod biurkiem, gdzie nie będzie swobodnego przepływu powietrza to takie urządzenie nie będzie dawało tyle mocy ile wynika z jego konfiguracji. Sprawdź jak był używany komputer grawera w warsztacie.
- Złe ustawienia lub błąd konfiguracji w BIOS -ie – mogą spowodować, że po włączeniu komputer zawiesza się, uruchamiają się wentylatory i zaczynają obracać się z max prędkością.
- Niewłaściwie dobrana obudowa komputera – zakup wielu komponentów do małej obudowy np. mini ITX lub ATX, które ledwo się w niej mieszczą, to może być trudno o sprawną wentylację.
- Wirusy – zawirusowany komputer, będzie wolno działał, jednak obciążenia procesora będą rosły. Jeśli dodatkowo wystąpi któryś z wyżej wymienionych powodów to bardzo prawdopodobny jest wzrost temperatury i spadek mocy. W efekcie komputer się grzeje.
Aby nie dopuścić do przegrzewania się komputera należy regularnie robić jego serwis. Jeżeli nie wiesz jak często, zadzwoń, doradzimy. Kontakt z serwisem.
Jak dbać o układ chłodzenia zanim pozostanie Ci zadzwonić do serwisu?
Aby uniknąć skutków braku serwisu układu chłodzenia w komputerze stacjonarnym, warto regularnie dbać o jego stan. Oto kilka porad:
Regularnie czyść wnętrze komputera z kurzu i brudu – co do zasady nie polecamy tego wykonywać w domu, jednak, jeśli już ktoś bardzo chce to: w przypadku komputera stacjonarnego, ale nie gamingowego, należy odkręcić śruby mocujące obudowę, zwykle z tyłu, otworzyć i spróbować OSTROŻNIE wydmuchać lub zassać kurz i zanieczyszczenia. W przypadku posiadania kota i psa można odnaleźć spore ilości sierści. Do wydmuchania najlepiej użyć sprężonego powietrza lub odkurzacza, którym zasysamy nieczystości.
Sprawdzaj stan wentylatorów i wymieniaj je w razie potrzeby – jeżeli wentylatory głośno się obracają, słychać buczenie lub co gorsze przestały się obracać, to warto sprawdzić czy na łopatkach nie osadził się kurz, najprawdopodobniej będą to duże jego ilości. Jeśli oczyszczenie łopatek nie pomoże to warto sprawdzić w jakim stanie są łożyska.
Używaj specjalnych past termoprzewodzących – które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę podzespołów, zdecydowanie polecamy tu skorzystać z usług serwisu, jednak jeśli już zwycięży chęć serwisowania w domu to warto skorzystać z odpowiednich czyli dobrych jakościowo past, a to niekoniecznie będą pasty bazujące na silikonie.
Nie blokuj otworów wentylacyjnych – najprostsze rozwiązanie, które może być bardzo skuteczne w sytuacji kiedy komputer się grzeje. WARTO przyjrzeć się czy wyloty powietrza nie są zasłonięte np. przez mebel, zasłonę czy inną dekorację.