Brak dźwięku w laptopie hp 650 i 3 powody: sterownik wymiana gniazda karty dźwiękowej a płyta główna?

Do serwisu dostarczono laptopa, który nie miał dźwięku. Zapraszamy do zapoznania się z usługą: Brak dźwięku w laptopie HP 650. Sytuacja w którym występuje brak dźwięku w laptopie zdarza się dość często. Można by powiedzieć, nic niecodziennego. W tym przypadku, wyjaśnienie przyczyn okazało się czasochłonne i dość zaskakujące.

Podczas wstępnego sprawdzania komputera, zaraz po przyjęciu w serwisie, ustalono, że system operacyjny działa stabilnie, ale bez dźwięku. W dalszej kolejności ustalono, że dźwięk nie jest odtwarzany zarówno na słuchawkach jak i przez głośniki wbudowane w laptopa.

Szukasz nowego laptopa? Promocja na nowe laptopy Sprawdź!

Na laptopie, po jednej ze stron widać było widoczne ślady zniszczenia. Podobne zarysowania powstają w wyniku upadku komputera.

Z tego posta dowiesz się:

 • co może powodować brak dźwięku w laptopie, czyli jakie są najczęściej tego przyczyny
 • kiedy wymiana gniazda nie ma sensu i ile kosztuje wymiana gniazda słuchawkowego w laptopie, cena orientacyjna 150 PLN
 • wymiana karty dźwiękowej (wymiana chipa)

Laptopy naprawa. Przyczyny braku dźwięku w laptopie

Najczęściej występujące przyczyny dla których w laptopie nie ma dźwięku to:

 • uszkodzenie sterownika karty dźwiękowej
 • uszkodzenie kontrolera, kodeka karty dźwiękowej
 • uszkodzone gniazdo słuchawkowe
 • awaria wzmacniacza dźwiękowego

W niektórych sytuacjach, jak np. przy uszkodzeniu sterownika serwis polega na instalacji odpowiedniego programu sterującego kartą dźwiękową i zajmuje względnie mało czasu. W przypadku awarii kontrolera lub wzmacniacza dźwiękowego koniecznej jest rozkręcanie laptopa, wylutowanie wadliwych elementów i wlutowanie sprawnie działających.

Brak dźwięku w laptopie HP 650. Diagnostyka i naprawa

Po ustaleniu, jakie są objawy zaczęto sprawdzać sterownik karty dźwiękowej. Następnie pobrano i zainstalowana nową wersję sterownika. Działania nie przyniosły spodziewanego efektu.

Na tym etapie ustalono, że laptop najprawdopodobniej upadł. Na brzegach przy czytniku kard SD było widać zniszczoną obudowę komputera. Ponad to, uszkodzone było gniazdo słuchawkowe i karta dźwiękowa.

Wymiana gniazda słuchawkowego w laptopie HP 650

Z uwagi na objawy zdecydowano się na wyminę gniazda słuchawkowego. Do najczęstszych objawów uszkodzenia gniazda słuchawkowego należą:

 • Brak dźwięku po podłączeniu słuchawek
 • Szumy, zakłócenia i przerywany dźwięk w słuchawkach
 • Zakłócenia, trzaski lub brak dźwięku przy ruszaniu wtyczką (Jackiem) w gnieździe słuchawkowym
 • Brak dźwięku w głośnikach, czyli najbardziej oczywisty z objawów

Następnie przeprowadzono następujące działania. Odłączono zasilanie i wyjęto baterię. Po wylutowaniu gniazda, oczyszczeniu płyty głównej (laminatu i pól lutowniczych) przygotowano sprawne gniazdo słuchawkowe. Kolejnym krokiem w realizacji usługi. Brak dźwięku w laptopie HP 650 było wlutowanie sprawnego gniazda i oczyszczeniu płyty z powstałych przy lutowaniu zanieczyszczeń. Niestety również i te działania nie przyniosły spodziewanego efektu.

Uszkodzona karta dźwiękowa w laptopie HP

W trakcie kolejnych prac serwisowych podjęto działania. Zdemontowano inne podzespoły wewnątrz komputera. Następnie wylutowano układ dźwiękowy. Oczyszczono pola lutownicze i wlutowano, wybraną wcześniej sprawną kartę dźwiękową. Kolejną czynnością było oczyszczenie płyty głównej z pozostałych zanieczyszczeń.

Przeprowadzono testy, polegające na sprawdzeniu działania karty dźwiękowej.

Testowanie laptopa w ramach usługi: Brak dźwięku w laptopie HP 650

Niestety. Testy zakończyły się niepowodzeniem. To oznaczało, że aby przywrócić sprawność laptopa należało wymienić płytę główną. Zniszczenia spowodowane upadkiem były tak poważne, że uszkodzony został laminat płyty głównej (ścieżki miedzy warstwami uległy zniszczeniu).

Po wymianie płyty głównej, przeprowadzono testy. W ramach testów sprawdzono wysokości napięć pomiędzy układem karty dźwiękowej i płytą główną. Sprawdzono także odtwarzanie dźwięku za pomocą programów oraz czy jest ona widoczna w systemie w prawidłowy sposób. W dalszej części sprawdzono, czy dźwięk jest słyszany na słuchawkach.

Laptop odtwarzał dźwięk i był gotowy do odbioru.

Sprawdzenie dysku twardego. HP laptopy naprawa

W ramach usługi, na życzenie właściciela laptopa sprawdzono, czy dysk twardy działa prawidłowo. Okazało się, że dysk jest uszkodzony. Podczas testowania, program wykazał wiele bad sektorów. Są to części dysku które zostały bezpowrotnie uszkodzone i nie nadają się do użytkowania. Jeżeli taki dysk nie zostanie wymieniony na sprawnie działający, to dane, które zostały wcześniej na nim zapisane mogą ulec zniszczeniu.

Po konsultacji ze zlecającym usługę wymieniono dysk talerzowy na dysk ssd. Zakończono realizację usługi: Brak dźwięku w laptopie HP 650.

Po tych czynnościach serwisowych laptop był gotowy do odbioru.

Inne modele laptopów HP z naprawianej serii

Serwisowany model laptopa: HP 650

Inne modele HP laptopy naprawa serii 600: HP 620, HP 625, HP 630, HP 635, HP 655,

Kontakt: serwis laptopów HP

POTRZEBUJESZ POMOCY Z KOMPUTEREM?
Skontaktuj się z nami
Naprawa komputerów kontakt do serwisu w Szczecinie

serwis komputerowy kontakt

e-SCS Serwis Komputerowy Szczecin

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drodzy klienci, serwis i sklep jest czynny od pon. do pt. od 9 do 17. W SOBOTY jest NIECZYNNY. Pozdrawiamy Kontakt z Nami